Szybki kontakt: +48 660 16 29 19 , contact@fractalgroup.eu

Zakup istniejącej firmy versus założenie nowej


Chcesz być swoim własnym szefem, zastanawiasz się nad założeniem firmy i nagle odrywasz, że zakup już istniejącej może być dobrą alternatywą.

Oczywiście są  plusy i minusy zarówno zakupu istniejącej firmy jak i założenia nowej. Jeśli dokonasz dokładnej analizy, dowiesz się tego co odkryło już wielu doświadczonych przedsiębiorców - ryzyko jest dużo mniejsze przy zakupie istniejącego przedsiębiorstwa.

Rozpoczęcie nowej działalności startując od 0 może przynieść spektakularne efekty, ale ważne jest zrozumienie, że podejmujemy znaczne ryzyko. Większość nowo zakładanych firm upada, 40% nowych firm upada w pierwszym roku a nawet  80% w ciągu pięciu lat.

Z drugiej strony, zakup istniejącej firmy zdecydowanie zmniejsza ryzyko ponoszone przez przedsiębiorcę, jednocześnie tworząc nowe możliwości osiągnięcia wysokiego zysku. Istnieje wiele powodów dla których warto rozważyć zakup istniejącej firmy:

Sprawdzona koncepcja. Zakup już istniejącej firmy jest mniej ryzykowny - jako nabywca już znasz procesy zachodzące w firmie oraz kupujesz sprawdzoną koncepcję i model biznesowy. Finansowanie zakupu jest często łatwiejsze niż zapewnienie finansowania dla nowego przedsiębiorstwa,  z prostego powodu: istniejąca firma ma już swoją historię.

Marka. Kupujesz markę. Wszystkie korzyści wynikające z wykonanej pracy poprzedniego właściciela związane z wprowadzeniem marki na rynek przechodzą na Ciebie.Gdy Twoja Marka jest już znana na rynku i środowisku biznesowym dużo łatwiej jest wykonywać „cold calls” i zdobyć nowego klienta.

Relacje. Przy zakupie istniejącej firmy, kupujesz również istniejącą bazę klientów i dostawców, której zbudowanie zajęło lata. Bardzo typowym jest, że sprzedający przedsiębiorstwo przez okres przejściowy po sprzedaży zostaje w firmie i wprowadza w te relacje na nowego właściciela.

Focus. Przy zakupie firmy, można natychmiast rozpocząć pracę  skupić się na wprowadzeniu zmian i natychmiastowym rozwoju. Sprzedający wykonał już wszelkie podwaliny pod działalność firmy, unikamy tym samym tego żmudnego i czasochłonnego etapu. Unikamy inwestycji w środki, które nie generują przepływów pieniężnych. 

Ludzie. Jednym z najcenniejszych i najważniejszych aktywów jakie kupujesz to ludzie. Sprzedającemu zajęło dużo czasu znalezienie pracowników, wyszkolenie ich i wprowadzenie do firmy. Z właściwym zespołem wszystko jest możliwe, możesz od razu przystąpić do budowania strategii wzrostu. Dodatkowo doświadczony team pozwoli Ci na wakacje, spędzanie czasu z rodziną. Czego niestety będziesz musiał sobie odmówić jeśli zdecydujesz się na start od 0.

Cash Flow. Zazwyczaj sprzedaż jest tak skonstruowana że bieżące zyski wystarczają na  pokrycie obsługi długu, przyzwoitą pensję  i na działania mające wznieść firmę na następny poziom. Z drugiej strony założyciele nowych firm często muszą czekać nawet 3 lata aby zacząć zarabiać pieniądze. 

Ryzyko. Nawet biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, niektórzy przedsiębiorcy nadal uważają, że jest tańsze, a więc mniej ryzykowne, założenie biznesu od 0. Ale ryzyko jest względne. Można zapłacić  np: 4.000.000 złotych za firmę o przepływach pieniężnych między 800.000 a 1.200.000 złotych. Można sfinansować transakcję ponieważ przychody i zyski historyczne pokazują, że przepływy mogą wspierać cenę zakupu. Z drugiej strony dla wielu osób może być dużo mniej ryzykowne zainwestowanie np: 800.000 złotych w nowo powstały biznes bazujący na niesprawdzonych koncepcjach i prognozach.

Bycie swoim własnym szefem zawsze wiąże się z ryzykiem. Przy zakupie firmy, mamy wyeliminowane ryzyko związane z pułapkami i awariami, które mogą się wydarzyć podczas rozruchu firmy. Weź to pod uwagę. Blog

Doradztwo inwestycyjne na rynku nieruchomości oferujących jedne z najbezpieczniejszych warunków do inwestowania na Świecie. Oferujemy polskim inwestorom możliwość zakupu nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych: kamienic , hoteli, biur, mieszkań, nieruchomości handlowych, gruntów pod zabudowę.

  • Zakup istniejącej firmy versus założenie nowej przejdź

    Chcesz być swoim własnym szefem, zastanawiasz się nad założeniem firmy i nagle odrywasz, że zakup już istniejącej może być dobrą alternatywą.

  • Alternatywne źródła finansowania dla biznesu przejdź

    Alternatywne źródła finansowania dla biznesu Badania wykazują, że większość właścicieli małych firm nie zdaje sobie sprawy z alternatywnych źródeł finansowania.